Kościół św. Marcina. Najmniejszy kościół w Splicie

Najbardziej rozpoznawalnym i przyciągającym turystów do Splitu obiektem jest Pałac Cesarza Dioklecjana. To w jaki sposób zagospodarowano jego pozostałości w późniejszych stuleciach, robi wrażenie na niemal każdym, kto odwiedzi Split. Pałac Dioklecjana kryje nieskończoną ilość skarbów, tajemnic i ciekawostek.

Jedną z takich perełek jest kościół św. Marcina, pod którym prawdopodobnie przechodziliście, a o istnieniu którego nie wiedzieliście. Kościół znajduje się – uwaga – nad Złotą Bramą. To nie koniec ciekawostek. Kościół św. Marcina jest najmniejszym kościołem w Splicie, a także jednym z najmniejszych w Europie.

Więcej o kościele św. Marcina

Kościół św. Marcina ma zaledwie 1,64 metra szerokości i 10 metrów długości. Jest jednym z pierwszych kościołów w Pałacu Dioklecjana. Powstał w miejscu dawnej wartowni nad Złotą Bramą w V lub VI wieku.

Wczesnochrześcijański kościół został przebudowany w IX wieku, za czasów chorwackiego księcia Trpimira. Z tamtych czasów pochodzi najcenniejszy skarb kościoła – jedyna zachowana, wczesnoromańska marmurowa przegroda ołtarzowa z XI wieku, która w oryginale, nadal znajduje się na swoim miejscu. Napis na przegrodzie, której wykonanie zlecił kapelan księcia Trpimira, głosi „Kościół ten jest pod patronatem błogosławionego Marcina, Marii Panny i św. Grzegorza Papieża.

Po jednej z wielu epidemii dżumy w mieście klasztor odbudowano, a kościół zamieniono na magazyn. Został odkryty dopiero w 1890 roku przez Don Frane Bulića podczas prac badawczych w Pałacu Dioklecjana.

Z informacji jaką otrzymaliśmy, kościół otwierany jest dla gości raz w roku – 11 listopada, w Dzień Świętego Marcina. Nam udało się wejść w grudniu, dzięki Dino – naszemu przewodnikowi po Splicie.

REKLAMA

Klasztor Sióstr Dominikanek

Od XIV wieku, przy kościele św. Marcina znajduje się klasztor Sióstr Dominikanek, które trzymają pieczę nad kościołem. Pierwsza wzmianka o klasztorze pochodzi z 1372 roku.

Zobacz co Pałac Dioklecjana kryje w swoich podziemiach

Kościół nad Żelazną Bramą

Prócz kościoła św. Marcina nad Złotą Bramą, mury Pałacu Dioklecjana kryją jeszcze jeden skarb – kościół Matki Boskiej z dzwonnicą. Jego dawna nazwa to kościół św. Teodora – patrona wojsk bizantyjskich.

O tym kościele słyszeliśmy już kilka lat temu od Agi Puszczewicz. Niestety, dostanie się do jego wnętrza było wtedy niezwykle trudne. Obecnie jest to niemożliwe, z powodu trwających od kilku lat prac konserwatorskich.

Kościół powstał w VI wieku i został przebudowany w XI wieku. Tak jak w przypadku kościoła św. Marcina, kościół Matki Boskiej z dzwonnicą zlokalizowany jest w dawnej wartowni. Nad kościołem wzniesiono wczesnoromańską dzwonnicę – najstarszą zachowaną wieżę nad Adriatykiem.

REKLAMA

Więcej ciekawych informacji o kościele znajdziecie tutaj, a po zdjęcia z trwających prac konserwatorskich tutaj.

Zobacz podziemną część rzymskiego akweduktu, prowadzącego do Pałacu Dioklecjana

Kościół nad każdą bramą

Dawniej, nad każdą z czterech bram Pałacu Dioklecjana, znajdował się kościół. Prócz ocalałych kościołów św. Marcina i Matki Boskiej z dzwonnicą istniały jeszcze kościół św. Apolinarego (nad Bramą Srebrną) oraz kościół św. Juliana (nad Bramą Mosiężną).

REKLAMA